wtorek, 22 lutego 2011

Autorem artykułu jest Sebastian Wrzesionek

Jak dobierać rośliny ogrodowe?

Kończąc budowę domu skupiamy się przede wszystkim na odpowiednim wykończeniu jego wnętrza, tak aby było ono miłe i przytulne. Nie zapominajmy jednak o przydomowym ogródku gdyż tak jak w przypadku samego domu jest on naszą wizytówką i ma za zadanie umilać nam codzienne życie.


Szczególnie ważnym aspektem każdego z przydomowych ogrodów są drzewka ogrodowe. To dzięki nim wygląd ogrodu nabiera określonego charakteru i wyrazu. Niewiele osób jednak potrafi odpowiednio dobrać rośliny ogrodowe.

Na czym się skupić?

Jest jedna niezwykle prosta zasada, dzięki której możemy mieć niemalże pewność prawidłowego wyglądu ogrodu, a jest nią dbałość o zachowanie odpowiednich proporcji. Oczywiście istnieje cała masa przeróżnych drzewek ogrodowych. W zależności od rodzaju mają one listki, inne tylko igły, a jeszcze inne zwijają ku ziemi niczym wierzba. Niezależnie od tego jakiego rodzaju drzewka wybierzemy do naszego ogrodu należy pamiętać o jednej ważnej rzeczy - nic tak nie psuje wyglądu ogrodu jak źle dobrane wysokości roślin. Dlatego też wybierając rośliny ogrodowe powinniśmy pomyśleć również o tym jak wyglądać będą one za kilka lat i czy będą one wówczas do siebie pasowały, stanowiąc spójną i estetyczną całość.

I tak oto, jeśli mamy do dyspozycji drzewka ogrodowe, które przypominają wierzbę i tak jak ona ciągną się ku dołowi to nie umieszczajmy w ich okolicy wysokich kwiatów. W tym przypadku znacznie bardziej na miejscu byłyby rośliny niższe i drobniejsze. Tak aby optycznie jeszcze bardziej wydłużyć nasze drzewko.

Jeżeli bardzo zależy nam na kilku rodzajach drzewek, powinniśmy dobrze przemyśleć ich rozmieszczenie w ogrodzie. Starajmy się sadzić je w odpowiednich odległościach od siebie, pamiętając o tym, że w przyszłości będą one znacznie większe i zajmować będą znacznie większą powierzchnię.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.
Autorem artykułu jest Feng Shui

Własny ogród

Projektowanie zieleni nie jest tak łatwym zajęciem jak by się komuś wydawało i jeśli ktoś samemu chce stworzyć swój własny ogród to lepiej jest najpierw poeksperymentować.


Aranżacja dużej przestrzeni może się skończyć ciągłym przesadzaniem roślin które na tym najbardziej ucierpią nie mówiąc już o wydatkach. Spróbuj sobie wyobrazić ogród nadmiernie przeładowany roślinami które przerastają się wzajemnie lub zeschłych roślin które są posadzone w nieodpowiednim miejscu. Jesteś zdziwiony? Otóż nie. Niektóre rośliny uwielbiają słońce a inne wolą pozostać w cieniu. Zanim zaczniesz eksperymentować w własnym ogrodzie poczytaj trochę o pielęgnacji roślin a dopiero później kup odpowiednie rośliny. Jednym z najbardziej ciekawych aspektów posiadania ogrodu jest to, że praktycznie każdy ogród jest odmienny a jest to uzależnione od charakteru użytkowników ogrodu a także i terenu na którym się znajduje.
projekt ogrodu w warszawie 1500m2Dajmy na to projekt ogrodu w warszawie będzie się różnił o ogrodu znajdującego się w wiejskiej zabudowie. Teren na którym będzie przeprowadzana aranżacja ogrodu na w na nim rosną już drzewa (starodrzew) będzie miał inne wymagania niż płaski teren na obrzeżach miasta który jest pozbawiony roślinności. W zadrzewionym terenie należy uwzględnić roślinność która będzie zawsze zacieniona. Teren odkryty ogrodu to miejsce na którym słońce będzie przez cały rok dlatego roślinność o dużych liściach lecz taka która woli miejsca zacienione będą musiały mieć stworzone sztuczne środowisko w którym będą mogły się rozwijać. Każdy teren ogrodu który tworzymy jest fragmentem naturalnego środowiska dlatego zanim zaczniesz samemu projektować ogród przyjrzyj się dokładnie jak w naturze radzą sobie rośliny. Wiele osób posiada wrodzone wyczucie tych zasad mimo że nie jest architektem krajobrazu dlatego czemu nie. Przecież możesz spróbować. Poniżej parę porad. Pamiętaj jednak że najpiękniejsza harmonia i równowaga w planowaniu ogrodu nie pomoże, jeśli wybrane rośliny nie będą rosły w wybranym miejscu. Należy uwzględnić potrzeby różnych roślin, wybierać tylko te odmiany, które poradzą sobie z warunkami stanowiska w przewi­dzianym miejscu. Przy zakupie dokładnie zapoznajmy się ze wska­zówkami na etykiecie albo zaopatrz się w poradnik roślin który jest dostępny w każdej księgarni. Rośliny jednoroczne i dwuletnie są gatunkami, które po jednym lub dwu okresach wegetacji obumierają. To przepiękne kolorowe rośliny znajdują najczęściej zastosowanie w ozdobnych donicach, korytkach i misach na rośliny. Elegancko wyglądają nasadzenia na rabatach i specjalnie stworzonych dla nich wysepkach kwiatowych dzięki czemu ich kolorystyka przełamuje zielony kolor ogrodu. Przy roślinach dwuletnich należy wziąć pod uwagę, że w pierw­szym roku rozwijają one tylko części zielone, a dopiero w drugim zaczynają kwitnąć. Byliny są zielonymi, wieloletnimi roślinami dlatego bez problemu zimują w naszym ogrodzie. Ich części nadziemne wymierają zwykle pod koniec okresu wegetacji i wypuszczają nowe pędy następnej wiosny. Byliny nadają się na trwałe stanowiska ogrodu dlatego wykoując swuj własny projekt powinieneś o tym pamiętać. Rośliny cebulowe i bulwiaste z botanicznego punktu widzenia także należą do bylin. Obumierają wkrótce po kwitnieniu i pozostawiają jedynie części podziemne, które zimują do następnego okresu wzrostu. Szczególnie chętnie uprawiane są barwne gatunki kwitnące wiosną, takie jak krokusy, tulipany i narcyzy. Gladiole, lilie i dalie dają silne akcenty kolorystyczne w okresach wiosennych i letnim.

Biuro projektów feng shui to odpowiednia aranżacja wnętrz przy ścisłej współpracy a architektem wnętrz, dekoratorem. Tworzymy wnętrza zdrowe o nowoczesnej architekturze.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.
Autorem artykułu jest Housik.pl

Jak zbudować wędzarnię?

Nic nie cieszy tak, jak zapach i smak samodzielnie uwędzonej ryby czy mięsa. Wędzarnię można z powodzeniem samemu zbudować w ogrodzie. Jak się do tego zabrać, żeby przydomowa wędzarnia cieszyła oko, była bezpieczna i nie nadawała się do rozbiórki zaraz po zbudowaniu?


Nic nie cieszy tak, jak zapach i smak samodzielnie uwędzonej ryby czy mięsa. Wędzarnię można z powodzeniem samemu zbudować w ogrodzie. Jak się do tego zabrać, żeby przydomowa wędzarnia cieszyła oko, była bezpieczna i nie nadawała się do rozbiórki zaraz po zbudowaniu?

Domowa wędzarnia może spełniać dokładnie takie same funkcje jak przenośna wędzarnia elektryczna lub grillo-wędzarnia. Samodzielna budowa wędzarni umożliwia wyeliminowanie lub zminimalizowanie wad gotowych urządzeń. Dzisiaj nie ma potrzeby urządzania wędzarni wewnątrz domów, bo "wyprowadziły się" do ogrodów i zmieniły w dzieła małej architektury. Mają paleniska do grilla, nisze do pieczenia chleba i komory do wędzenia wędlin i ryb..

Najłatwiej jest zbudować wędzarnię w kształcie bębna. Takie urządzenie nadaje się do przygotowywania niektórych produktów, ma też jednak pewne wady. Niemniej zacznę od omówienia tej prostej wędzarni, a następnie opiszę możliwe modyfikacje i udoskonalenia, które pozwolą zbudować doskonałą domową wędzarnię. Ważne jest planowanie: sporządź rysunki i listę materiałów, których będziesz potrzebować. Czy masz wystarczającą ilość materiałów i odpowiednie umiejętności, by poprawnie wykonać pracę, którą sobie zamierzyłeś? Jeśli nie, zmień swój projekt lub poproś o pomoc utalentowanego przyjaciela. U wlotu przewodu dymnego da sie wybudować obmurowane palenisko - nawet dwupoziomowe, z piekarnikiem i drzwiczkami. U wylotu zaś umieszcza sie albo standardową beczkę, albo buduje prawdziwe murowane dzieło sztuki, które może być jednocześnie grillem, piecem na powietrzu czy nawet suszarką do grzybów. Wówczas, rzecz jasna, należy zaprojektować i wybudować z boku prawdziwą komorę wędzarniczą. Musi być ona solidna - wprost nie do wyburzenia!

Komora wędzarnicza jest sercem każdej wędzarni. Może mieć dowolny rozmiar i kształt, jednak powinna być wystarczająco duża, by umożliwić wędzenie wymaganej przez ciebie ilości żywności bez jej nadmiernego ściśnięcia. Jeśli wędzarnia będzie używana wyłącznie do wędzenia na zimno, to jedyny wymóg przestrzenny jest taki, by na dnie komory wędzarniczej było wystarczająco dużo miejsca na umieszczenie kratki rozpraszającej dym.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.
Autorem artykułu jest Drewniak Ogrodowy

Budowa altany bez porażek

Altana jest pożądanym akcentem w kompozycji ogrodu. Wielu klientów idealnym miejscu do wypoczynku, jednak odstrasza ich wizja budowy skomplikowanej konstrukcji. Często obawiają się również, że drewno jest nietrwałym budulcem. Solidna wiedza techniczna pozwala rozwiać te wątpliwości.


Jaki zapewnić trwałość
Przed przystąpieniem do budowy altany, należy sprawdzić, czy wszystkie jej elementy są zaimpregnowane. Najlepsze efekty daje impregnacja ciśnieniowa przy pomocy środka z dodatkiem hydrofobizującym. Właściwości uzyskane dzięki temu dodatkowi powodują efekt skraplania się wody. Drewno zabezpieczone w ten sposób zyskuje wzmocnioną ochronę przed oddziaływaniem niekorzystnych warunków pogodowych oraz zwiększoną stabilność wymiarową. Elementy metalowe powinny być wykonane z nierdzewnych stopów lub ocynkowane. Tak zabezpieczona altana, będzie służyć wiele lat bez konieczności kłopotliwego odnawiania.

Konstrukcja
Samodzielne stworzenie konstrukcji altany wymaga wiedzy technicznej i posiadania wysokich umiejętności przy budowie. Dla majsterkowicza alternatywą dla zatrudniania fachowej ekipy jest budowa altany z prefabrykatów. Firma Jagram dysponuje szeroką gamą takich altan, do każdego produktu dołączana jest instrukcja montażu, z rysunkami przedstawiającymi krok po kroku wykonanie. Szczególnie polecamy altany o konstrukcji samonośnej. Altany skonstruowane w tej technologii są odporne na podmuchy wiatru. Tajemnica ich stabilności tkwi w drewnianej opasce umieszczonej u podstawy altany, która wiąże wszystkie słupy na których opiera się konstrukcja nośna altany.

Podłoże
Po wyeliminowaniu problemów ze stworzeniem konstrukcji i zabezpieczaniem drewna pozostaje tylko kwestia odpowiedniego przygotowania podłoża. Kluczową kwestią jest staranne wypoziomowanie gruntu. Warto rozłożyć altanę na betonowych bloczkach lub dobrze wypoziomowanej kostce brukowej. Drewno, które nie styka się bezpośrednio z gruntem jest trzykrotnie lepiej zabezpieczone.

Źródło inspiracji www.jagram.com.pl

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.
Autorem artykułu jest Lyanna

System nawadniający, wygoda i oszczędność

Każda osoba mająca przydomowy ogród i posiadająca w nim najbardziej reprezentacyjne rośliny chce, aby zawsze prezentował się okazale. Nawadnianie ogrodów pozwala nam utrzymać go bez dużego wysiłku.


Ogród służy nam do wypoczynku, relaksu. Urządzamy go tak, aby cieszył oko i pozwalał na chwilę rozrywki czy urządzenie barbecue. Rośliny, które sadzimy w ogrodzie posiadają zarówno różne wymagania glebowe jak i zapotrzebowanie na wodę. Dlatego projektując ogród warto pamiętać o założeniu systemu nawadniającego, który pomoże nam utrzymać ogród w dobrej kondycji. Podlewanie ręczne jest bardzo czasochłonne i dodatkowo nie efektywne. Nawadnianie ogrodów przez specjalne systemy pozwala zaoszczędzić pięćdziesiąt procent wody. Dzięki licznym typom zraszaczy możemy dopasować sposób nawadniania do odpowiedniej sekcji roślin lub typu nawadnianej ziemi. Zraszacze stałe są przeznaczone do podlewania dużych powierzchni. Dzieli się je na dwie grupy wynurzane i niewynurzalne. Zraszacze ruchome również mają bardzo duży zakres działania i stosuje się je do podlewania trawników. Zakres działania można ustawić od 0 do 360 stopni. Mikrozraszacze służą do nawadniania grup krzewów, rabat. Rozpylają wodę na małe krople, tworząc mgiełkę. Mogą pracować przy niskich ciśnieniach i zużywają mało wody. Do żywopłotu lub rabat bylinowych używa się linii kroplujacych. Do wybranego już systemu wodę dostarcza się za pomocą pompy elektrycznej, urządzenia hydroforowego bądź wodociągów. Sterownik kierujący pracą bez naszej ingerencji pozwala cieszyć nam się zielonym ogrodem nawet w największe upały.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.
Autorem artykułu jest Lyanna

Oczko wodne w oczkiem w głowie

W dzisiejszych czasach, gdy posiadanie pięknego, zadbanego ogrodu przed domem jest niemalże naszą wizytówką, coraz bardziej popularnym elementem staje się oczko wodne.


Wiele osób przykłada ogromną wagę do prezencji swojego ogrodu. Jest on dla nich ostoją spokoju i miejscem wypoczynku po ciężkim dniu pracy. Dlatego z ogromną starannością planują jego ostateczny design oraz lokalizację wszystkich elementów. Położenie oczka nie jest obojętne i nie da się ukryć, że ma decydujący wpływ na końcowy efekt naszych projektów. Oczko wodne zwykle usytuowane jest w dobrze widocznych miejscach i stanowi niejako serce całego ogrodu. Większość osób pragnie, aby ich oczko wyglądało jak najbardziej naturalnie, dlatego często swoje inspiracje czerpią od samej Matki Natury projektując zbiorniki zbliżone kształtem na przykład do najpopularniejszych Mazurskich jezior. Dobrze zaplanowane oczko wodne zapewni doskonałe warunki dla wodnej roślinności czy ryb. Dużo zależy oczywiście od głębokości zbiornika. Innym ważnym aspektem jest też usytuowanie ekspozycji słonecznej, ma to wpływ na szybkość parowania wody ze zbiornika. Istotny jest również dobór roślinności otaczającej oczko. Wysokie drzewa czy krzewy gubiąc liście zmuszą właściciela do częstego czyszczenia stawu. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wszystkie te wskazówki i poświęcimy czas na właściwe rozplanowanie swego oczka wodnego, szybko stanie się ono naszym oczkiem w głowie i zapewni niezapomniane chwile relaksu oraz zadowoli nasz zmysł estetyczny.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.
Autorem artykułu jest Oase

Pompy do oczek wodnych, filtry do stawów

Oczko wodne jest wyjątkową ozdobą dla każdego ogrodu. Woda to doskonały środek do kształtowania ogrodowego terenu - nadaje mu ciekawego wyglądu i niepowtarzalnego uroku. Ponadto oczko wodne można tak zaaranżować, aby płynąca, tryskająca, pluskająca lub po prostu stojąca woda odbijała refleksy światła.


Pompy i filtry do oczek wodnych i stawów Zbiornik wodny wzbogacony o fontannę, strumień lub kaskadę, będzie stanowił estetyczny i przyciągający element architektury każdego ogrodu. Aby oczko wodne wyglądało atrakcyjnie, woda musi być w nim krystalicznie czysta. Do utrzymania jej w dobrym stanie niezbędne jest stosowanie pomp, filtrów oraz urządzeń do napowietrzania wody. Dużą popularnością cieszą się obecnie pompy i filtry firmy Oase. Nadają się do oczek wodnych każdego rozmiaru i posiadają różny stopień wydajności.Pompa wodna - serce oczka wodnego

Pompa jest urządzeniem, które powinno być zamontowane w każdym oczku wodnym, niezależnie od jego rozmiarów. Wprawia wodę w ciągły ruch, co pozwala na skuteczne zasilenie kaskad, strumieni fontann i wodospadów. Zadaniem pompy jest również zasilanie systemu filtracyjnego, na który składają się filtry, magnetyzery oraz lampy UV. Dobrze dobrana i odpowiednio założona pompa daje gwarancję, że woda będzie dobrze napowietrzona i krystalicznie czysta. Firma Oase posiada w swej ofercie pompy do współpracy z filtrami i pompy zasilające strumienie, kaskady wodne oraz fontanny. Dostępne są również pompy uniwersalne, łączące wszystkie te funkcje. Dobór i montaż urządzeń do oczka wodnego warto zlecić doświadczonemu projektantowi, który wybierze odpowiedni rodzaj pompy oraz określi jej wydajność i wysokość strumienia wody.Filtr do oczka wodnego z firmy OASE - gwarancja czystej i zdrowej wody

Filtr to jedno z podstawowych urządzeń, jakie powinny znaleźć się w każdym oczku wodnym. Gwarantuje przede wszystkim czystość wody i utrzymanie równowagi biologicznej. Nowoczesne filtry do oczek wodnych firmy Oase sprawiają, że woda nie mętnieje i zachowuje dobrą jakość. Czynniki te powodują, iż ryby i rośliny mają doskonałe warunki do życia. Zadaniem każdego filtra jest usuwanie z wody stałych cząstek zanieczyszczeń oraz rozkładanie zanieczyszczeń organicznych dostających się do wody ze środowiska zewnętrznego. Systemy filtracyjne zatrzymują także mikroorganizmy przyczyniające się do poprawy jakości wody. Są również niezbędne do efektywnego likwidowania glonów.Jaki rodzaj filtra wybrać do oczka wodnego?

W ofercie niemieckiej firmy Oase znajdują się najwydajniejsze na rynku systemy filtrów ciśnieniowych i przepływowych jak i oferta na szkolenia Oase z budowy oczek wodnych i stawów kąpielowych. Filtry przepływowe montuje się zwykle w dużych i średnich stawach oraz w zbiornikach wodnych, w których hodowane są karpie koi. Tego typu rządzenia montuje się nad taflą wody przy brzegu zbiornika. Przepływ wody polega na sile grawitacji. Filtry ciśnieniowe z kolei dobrze nadają się do oczek wodnych, małych i średnich stawów. Takie filtry skutecznie zasilają również strumienie, kaskady lub wodospady. Zakopuje się je obok zbiornika wodnego. Ich działanie polega na transporcie wody pod ciśnieniem. Stosowanie systemu filtracyjnego firmy Oase pozwoli na utrzymanie krystalicznie czystej i zdrowej wody, w której nie przetrwają żadne zanieczyszczenia ani glony.

Oczka wodne OASE - sklep internetowy
http://www.sklepoase.com

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.
Autorem artykułu jest Presmat2

Dom z ogródkiem

Mały dom z ogródkiem to marzenie nie jednej osoby. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taki wydatek, bo budowa domu wraz z ogrodem to szereg kilkuset tysięcy złotych. Większości społeczeństwa nie stać na odłożenie takich pieniędzy, a tym bardziej na spłacanie rat kredytowych zaciągniętego na wiele lat kredytu hipotecznego. Niektórzy jednak decydują się na taki czyn i realizują jedno z marzeń.


Mały dom z ogródkiem to marzenie nie jednej osoby. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taki wydatek, bo budowa domu wraz z ogrodem to szereg kilkuset tysięcy złotych. Większości społeczeństwa nie stać na odłożenie takich pieniędzy, a tym bardziej na spłacanie rat kredytowych zaciągniętego na wiele lat kredytu hipotecznego. Niektórzy jednak decydują się na taki czyn i realizują jedno z marzeń. Budowa domu to nie lada wyzwanie. Gdy inwestor nie ma pojęcia jak zabrać się do rzeczy, wyjściem z sytuacji jest powierzenie zadania prowadzenia formalności związnych z budową osobie lub firmie, która ma z tym do czynienia na co dzień. Nie każdy ma bowiem stalowe nerwy aby stać w kolejkach do urzędu i załatwiać wszelkie pozwolenia oraz zgłoszenia. Również zagospodarowanie terenu po wybudowaniu domu na pozór wydaje się łatwe do zrealizowania. Jednak ogrody, ich projektowanie i zakładanie, to także zadanie dla kogoś doświadczonego. Ogród bowiem to nie tylko trawa, kilka drzew i krzewów. Ogród to placyki, podjazdy, ścieżki oraz murki. Również do prostych zadań nie należy ułożenie instalacji oraz wykonanie samego odwodnienia ogrodowego. Jeżeli chodzi o wybór roślin to także przydaje się fachowiec, który doradzi jak optycznie powiększyć i zagęścić małą lub ogromną działkę oraz jakie rośliny będą odpowiednie.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.
Autorem artykułu jest Zakatalogowani

Tworzenie oczek wodnych

Oczka wodna są marzeniem właścicieli ogrodów, którym do ujęć wodnych jest dość daleko. Tworzenie oczek wodnych nie jest trudne, także ich wykonaniem możecie zająć się we własnym zakresie.


Sklep ogrodniczy oase udostępnia na swojej stronie internetowej Oase wszelkie informacje na temat tworzenia oczek wodnych. Tego typu zbiorniki wodne charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Umieszcza się je na działce obok domu. Maja one charakter ozdobny. W takich oczkach wodnych można ustawić fontannę, która będzie wyrzucać wodę do góry co daje bardzo ładny efekt. Dla poprawienia efektywności oczka sadzi się wokół niego różne rośliny lub obsypuje je kamieniami. Bardzo ładnie wyglądają także lilie wodne, które wsadza się wraz z doniczkami do wnętrza takiego oczka. Lilie pływają po powierzchni wody. Firma oase przeprowadza także szkolenia dotyczące uprawy roślin w naszym ogrodzie. Na takie szkolenia można zapisywać się po wejściu i zarejestrowaniu się na stronie internetowej firmy Oase. Gdy zbierze się określona grupa osób zainteresowana takim szkoleniem wówczas firma poinformuje nas o terminie jego rozpoczęcia. Zwykle takie szkolenia przeprowadzane są kilka razy w roku i trwają mniej więcej tydzień. Jeśli nie dysponujesz czasem w tygodniu możesz zapisać się na szkolenie z tworzenia oczek wodnych, które odbywają się w weekendy. Już po kilku spotkaniach będziesz sam budować oczka wodne. Wystarczy poznać tajniki ich tworzenia. W połączeniu z Twoją kreatywnością zbudujesz piękne akweny wodne.

---

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Składzik w ogrodzie

Każdy kto ma domek jednorodzinny i kawałek ogrodu wie jak przydatny jest mały skłdzik w ogródku, w którym można trzymać narzędzia, krzesła ogrodowe, grill i tym podobne rzeczy. Dzięki dzisiejszym technologiom możemy za niewielkie pieniądze wybudować ładny i trwały składzik.

Można oczywiście zrobić piękny składzik z dobrego drewna, który będzie wspaniale wyglądał. Tylko kogo stać na to, żeby wydawać pieniądze na taką konstrukcję, skoro chodzi o pomieszczenie gospodarcze, które ma przede wszystkim spełniać funkcje użytkowe, a nie estetyczne. W dodatku decydując się na konstrukcję drewnianą musimy pamiętać, że trzeba o nią dbać i jest ona podatna na uszkodzenia.

Większość osób wybiera inne rozwiązanie. Dużo bardziej wytrzymałe i tylko trochę mniej estetyczne. Chodzi oczywiście o budowanie składziku na bazie specjalnych prefabrykatów takich jak płyta sandwich. Tego typu materiały są specjalnie przygotowywane do tego, żeby łatwo można było je ze sobą łączyć. Dzięki swojej wytrzymałości nie potrzebują też dodatkowych elementów konstrukcyjnych, są samonośne. Ponieważ tego typu płyty wypełnieniowe są konstruowane z wielu warstw są dużo bezpieczniejsze od konstrukcji drewnianych. Przede wszystkim dzięki posiadaniu rdzenia z samogasnącego styropianu zapobiega pożarom, poza tym doskonale izoluje od pogody. Dzięki temu wszystko co trzymamy w składziku jest dużo bezpieczniejsze i mniej podatne na wpływ warunków atmosferycznych.

Największą bolączką większości osób, które decydują się na tańsze rozwiązania jest wygląd. Mimo, że nic nie zastąpi nam wyglądu prawdziwego drewna, dzięki nowym rozwiązaniom możliwe jest zapewnienie bardzo estetycznego wyglądu składziku budowanego z płyt. Chodzi oczywiście o folie Renolit, które służą do oklejania płyt. Dzięki tym foliom możemy mieć składzik dowolnego koloru, a nawet zdecydować się na wzór i kolor imitujący jakiś gatunek drewna. Mimo, że nie zastąpimy w ten sposób prawdziwych desek, to sprawimy, że nasz składzik będzie bardzo ładnie wyglądał i jednocześnie będzie doskonale spełniał funkcje użytkowe, które w tym wypadku są chyba najważniejsze.





o Autorze

Krzysztof



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Izolacja oczka wodnego w ogrodzie.

Chciałabym zwrócić Państwa szczególną uwagę na właściwości izolacji w oczkach wodnych i ogrodowych basenach kąpielowych. O co zadbać i jak zapewnić naturalność i czystość już w trakcie projektowania ogrodowego akwenu.


Przy budowie i aranżacji oczka wodnego
w Twoim ogrodzie należy zwrócić szczególną uwagę na
jakość wykonania izolacji. Na naszym rynku dostępne są folie
izolacyjne, jednak swoim składem nie różnią się od
zwykłych folii PCV i folii dachowych.


Niezmiernie ważną rzeczą przy
izolowaniu oczka wodnego lub stawu kąpielowego jest zapewnienie
bariery ochronnej dla fauny i flory, która występuje w naszym
projekcie. Nieodpowiednie materiały z jakich składają się folie
typowe mogą doprowadzić do przedostawanie się zawartych w glebie
pestycydów oraz związków organicznych
przyspieszających procesy gnilne.


Ponadto sam materiał z którego
wykonano folie izolacyjną zawiera w swoim składzie pochodne
polichlorku winylu, który po dłuższym przebywaniu w
warunkach wodnych uwalnia do wody mające szczególnie
niekorzystny wpływ na rośliny i zwierzęta związki chemiczne.

Dzięki odpowiedniej izolacji naszego
oczka wodnego, ogród nasz zyska zdrową i czystą enklawę
naturalnego środowiska wodnego mającą nieoceniony wpływ na
samopoczucie i nastrój podczas spędzania czasu wolnego w
naszych ogrodach.


Pamiętajmy więc, że podstawą
zdrowego i naturalnie czystego oraz bezpiecznego oczka wodnego lub
naturalnego stawu kąpielowego jest zastosowanie odpowiedniej folii
izolacyjnej. Ma to ogromne znaczenie dla późniejszego
komfortu obsługi i utrzymania czystości a także wymaga od nas mnie
pracy przy utrzymaniu odpowiedniej jakości wody oraz odpowiednich warunków
dla fauny i flory w naszym przydomowym akwenie.







o Autorze

Agnieszka Dobroń



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW

Zakładamy - dziki ogród

Pomimo ciągle zwiększającego się stosowania środków chemicznych, wiele dziko rosnących kwiatów wciąż wytrwale porasta brzegi szos, miedze, łąki i leśne polany. Jeśli jednak chcielibyśmy osiągnąć podobny efekt w ogrodzie, zostawmy walczące o przetrwanie rośliny w ich naturalnym środowisku - na rabatach lepiej wysiać nasiona kupione w specjalistycznej firmie.

Jeżeli mamy w ogrodzie trochę wolnego miejsca, jednym z najwdzięczniejszych pomysłów jest z pewnością rabata z „dzikimi" kwiatami. Można dobrać rośliny odpowiednie do każdego miejsca i typu gleby, od delikatnych gatunków skalnych przez jaskrawe kwiaty ze słonecznych łąk i drobne rośliny cienistego poszycia wilgotnych lasów, aż po bujne kępy wodnych bylin. Interesujące są również gatunki pospolite na polach i łąkach albo takie, których naturalnym siedliskiem są bagna i torfowiska, takie rośliny mają zapewniane naturalne podlewanie przez deszcz.



Oprócz niepowtarzalnego uroku mają one jeszcze jedną zaletę - ich uprawa jest prosta i tania. Nie potrzebują nawozów, środków chwastobójczych, pestycydów ani szklarni. Ich wprowadzenie w ogrodzie pozwoli nam więc upiększyć go i zaoszczędzić sobie wysiłku.



Kwiaty pól i łąk

Wiele roślin, które od dawien dawna są utrapieniem rolników, odznacza się niezaprzeczalnym wdziękiem. Odpowiednio dobrany zestaw gatunków typowych dla pól i łąk może być atrakcyjny w dzikim ogrodzie. Jeśli chcemy założyć dziki ogród na naszej działce, najpierw należy przestać kosić trawę i zaobserwować, jakie rośliny same w tym miejscu wyrosną. Koniczyna, babka i stokrotki zazwyczaj tylko czekają na okazję, by się pojawić. Trzeba do nich dodać wyhodowane z nasion lub kupione w sklepie ogrodniczym sadzonki dzwonków, pierwiosnka czy bodziszka łąkowego i uzupełnić ten zestaw gatunkami typowymi dla pól uprawnych, takimi jak mak, chaber czy kąkol. Na takiej tace można wykosić jedną lub dwie ścieżki, ale całość należy kosić dopiero w połowie jesieni, aby dojrzałe nasiona wysiały się do gruntu.

Leśny ogród

Do stworzenia fragmentu leśnej polany nie potrzebujemy wcale angażować dużo sil i środków. Większość z tego, co składa się na istotę uroku leśnych zakątków, można pomieścić na niewielkim kawałku ziemi, obramowanym koronami drzew i krzewów. Najodpowiedniejsze są rodzime drzewa liściaste. Brzoza, głóg, dzika jabłoń i dzika grusza mogą rosnąć prawie na każdym rodzaju gleby i dają się łatwo hodować. Pod nimi można posadzić kwitnące krzewy, takie jak kalina koralowa, róża japońska czy leszczyna, a dla urozmaicenia - nie gubiący na zimę liści ostrokrzew lub nie przycinany bukszpan.





Choć wiele leśnych kwiatów można z powodzeniem wyhodować z nasion, znacznie szybciej uzyskamy zaplanowany efekt kupując sadzonki w firmie ogrodniczej. Będziemy mieć wtedy pewność, że mają one dokładnie takie cechy, na jakich nam zależy. Nie należy też zapominać o talach elementach leśnej flory, jak paprocie, naparstnice, pierwiosnki, ciemierniki czy zawilce. Dzwonki i wierzbówka to również rośliny o atrakcyjnym wyglądzie, ale szybko się rozprzestrzeniają i trzeba uważać, aby nie zarosły ogrodu. Można natomiast pomóc naturze instalując w ogrodzie zraszacze.

Dziki żywopłot

Gęsty żywopłot dobrze osłania ogród przed wzrokiem ciekawskich. Dzisiaj najczęściej używa się ligustra lub bukszpanu, ale jest wiele innych ciekawych możliwości. Dawniej do wysadzania ścieżek i dróg lub grodzenia posesji wykorzystywano rozmaite krzewy i drzewa, często nie byty to żywopłoty jednogatunkowe, ale mieszane. Można spróbować wyhodować taki żywopłot w naszym ogrodzie. Wprawdzie zanim osiągnie on ostateczną postać, upłynie dużo czasu, ale od początku będzie atrakcyjny. Jesion, buk, dzika róża, czarny bez, klon polny, kalina koralowa, głóg, suchodrzew i dąb to gatunki, z których można skomponować solidny żywopłot, który w odpowiednim czasie będzie się pokrywał kwiatami i jagodami, zmieniał barwę liści, a także będzie ostoją wielu ptaków i zwierząt. Aby zimą żywopłot nie był całkiem pozbawiony liści, można dodać ostrokrzew, bluszcz lub cis.

Dzikie kwiaty w miejskim ogródku

W ciasnych miejskich ogrodach zawsze brakuje miejsca, ale z pewnością zmieści się tam wiele dziko rosnących gatunków kwiatów i ziół. Posadzone obok wypielęgnowanych klombów mogą nadać naszemu ogrodowi niezwykły i niepowtarzalny charakter. Na fragmencie trawnika można posadzić kwiaty kwitnące wczesną wiosną, takie jak przebiśniegi, pierwiosnki czy krokusy, paprocie zaś mogą rosnąć w szczelinach muru lub w szparach między płytami chodnikowymi.



Podobnie jak rośliny uprawne, dzikie gatunki najlepiej rosną we właściwym dla siebie siedlisku. Na przykład cienisty skraj rabaty z krzewami to odpowiednie miejsce dla marchewnika anyżowego, trybuli leśnej oraz dzwonków. Metki czy bodziszka. Natomiast ślaz, chaber i driakiew będą się dobrze czuły na słonecznej grządce.





o Autorze

Marek Tokarzewski IGNS.pl



Artykuł pochodzi z serwisu Albercik.pl - darmowe artykuły na WWW